Příprava bazénu v různém ročním období

Posted on Posted inNezařazené

Zazimování bazénu

Bazén je vhodné zazimovat před tím, než noční teploty začnou klesat pod bod mrazu. Zazimování lze provést pouze tehdy, kdy je voda naprosto čistá a ošetřená. Nejdříve je třeba zbavit bazén tzv. mechanické nečistoty. Nejlépe za pomoci vysavače, se správnou volbou vysavače vám může pomoci tento článek: , nečistoty na hladině jednoduše ruční síťkou. Důležité je i důkladně vyčistit filtraci.
záchranný kruh
Nadále je důležité zajistit správné pH vody, k tomu napomůže bazénová chemie k tomu určená. Dávkování chlóru je na zazimování vhodné do 0,5 mg/l. Správné pH vody s již zmíněným dávkováním chloru, je důležité v bazénu pomocí puštěné filtrace dobře promíchat, nejlépe přes 24 hodin. Následně je velmi důležité odpustit vodu v bazénu, nejlépe až pod vratnou trysku. Odpojit hadice, vylít z nich veškerou vodu, to samé i odsát vodu z filtrace. Zbylou vodu v bazénu je nutné ošetřit přípravky na zazimování, které brání přes celou zimu v růstu řas, zákalů a hniloby. Nakonec je dobré bazén překrýt plachtou, aby se do vody zbytečně nedostávaly nečistoty.

Se zazimováním pro nezkušené, či pro ty, kteří si na to netroufají, pomohou bazenářské firmy, které služby spojené se zazimováním bazénu nabízejí.

Příprava bazénu na léto

Příprava na léto začíná prvním odkrytím plachty po několika desítkách zimních dnů. V některých případech nás pohled na nazelenalou vodu, či špinavé stěny bazénu může vyděsit, nicméně – žádnou paniku! Nejdůležitější je zprvu správnými přípravky, které jsou k tomu určeny, očistit stěny bazénu.
kapka vody
Následně tyto stěny očistit řádně vodou, trsy špíny je dobré zachytit na hladině sítkem, aby se nedostaly do odtoku filtrace a neucpaly ho. Poté již je bazén připravený k zapojení hadic, filtrace a napuštění bazénu. Stejně tak jako před zimou, je i teď důležité upravit do správné hodnoty pH vody, včetně správné tvrdosti. Poté je možné přistoupit na „šokovou terapii“ vody pomocí dezinfekce, nicméně je po ní nutné opět upravit pH. Následuje klasické ošetřování vody chlórem a projasňovači vody. Po dvou dnech tohoto klasického postupu a filtraci je bazén takto připraven na sezónu koupání.
I v této situaci lze objednat bazenářskou firmu, která se o přípravu na léto postará.