Okna, dřevo nebo plast?

Tak nebo tak, univerzální rada neexistuje, jiná okna si pořídíte, když je budete dávat do roubenky a jiná do panelákového bytu. Základní rozdíly mezi dřevěnými a plastovými okny jsou v ceně, ale i náročností na údržbu a některými vlastnostmi. U dřevěných oken je nutno počítat s tím, že budou třeba o nějakém čase (6-8 let) potřebovat nový nátěr. To u oken plastových odpadá, stačí je jen umýt.
rozcvička u okna
Dnes již můžeme mít dokonalou imitaci dřeva, i když je výrobek z plastu, přesto na dotek je rozdíl cítit. Co se týče tepelné izolace, jsou oboje okna na srovnatelné úrovni. Kolik tepla se v bytě, nebo domě udrží, to závisí i na jejich stavební hloubce a zasklení. U toho by propustnost slunečního záření měla činit alespoň 50%. Takže není dobré vybírat jen podle typu materiálu, je důležité vybrat i vhodné zasklení, protože to tvoří většinu plochy. Dalším důležitým faktorem je odhlučnění od venkovního ruchu, nebo bezpečnostní prvky, například kvůli dětem, nebo proti zlodějům.
Obecně se nedoporučuje dávat plastová okna do vlhkého prostředí. Někdo má strach, že jsou neekologická, nešetrná vůči životnímu prostředí, ale není to tak úplně vůči oknům dřevěným. U těch se používá při zasklívání silikon (který se navíc nevyužije celý a pak se vyhazuje), což je pro přírodu poměrně velká zátěž, dále jsou tam nátěry, jak již víme, které taky něco k zátěži přidají. Je dobré se již dopředu zeptat, zda zrovna ti vaši řemeslníci nepoužívají třeba sklenářský tmel, což je bezesporu k přírodě šetrnější.
divná okna
Plast, pokud dojde opět na výměnu, se už v dnešní době umí recyklovat. Dojde k jeho zdrcení na piliny, pak jejich lisování. Část pilin se znovu používá pro výrobu komponentů pro nová okna. Někteří se obávají, že plastová okna nedýchají. Ale není tomu tak. Zde hraje velkou roli správně seřízené kování. K tomu je nutné i správné větrání, které by mělo být krátké a intenzivní, což odstraňuje z prostoru přebytečnou vlhkost.
Existuje i třetí varianta, a to okna dřevohliníková. Zevnitř jde o klasický dřevěný profil, z venku je okno chráněno proti povětrnostním vlivům hliníkovým pláštěm. Často se tato okna používají u novostaveb rodinných domů. Odpadá starost o péči a zůstávají přednosti dřevěných oken.