Začít jako řadový zaměstnanec

Posted on


Chtěli byste podnikat? Tak buďte pokorní. Než se pustíte do podnikání, určitě byste si měli alespoň krátkodobě vyzkoušet status zaměstnance. Bude to pro Vás neocenitelný přínos. Jednak z profesního hlediska, jednak je dobré prožít si život zaměstnance.

kávy v kelímku.jpg


Jako nový zaměstnanec byste měl dodržovat určitá pravidla, které Vám výrazně usnadní, abyste se dokázali etablovat.


silueta v obleku.jpg

Zlatá pravidla je dobré dodržovat


·         Dělejte si zápisky a ptejte se – u nováčků je zcela přirozené, že se ptají a vše si zapisují.


·         Chybovat je lidské – nesnažte se chyby kamuflovat, přiznejte je. Dáte tím najevo, že sice dokážete udělat chybu, ale jste charakter.


·         Naučte se firemní kultuře – každá firma má jinou organizaci, zaměstnaneckou komunikaci atd. Je dobré si ji co nejrychleji osvojit.


·         Vykání – nebuďte familiérní. Zde platí více než kdekoli jinde, že starší a nadřízený nabízí tykání mladším a podřízeným.


·         Vzájemné vztahy – udělejte si mapu vztahů. Zjistěte, kdo je puntičkář, kdo intrikán atd.


·         Nepřetvařujte se – nehrajte si na někoho, kým nejste.


·         Vycházejte s nadřízeným – diskutujte s nadřízenými. Zájem o práci a pracovní problémy vždycky nadřízeného potěší. Možná Vám to vezme oblíbenost u ostatních kolegů, ale čí přízeň bude důležitější pro Váš profesní růst?


·         Buďte pořádní – pořádek nebo nepořádek o Vás hodně vypoví. Nepodceňujte pořádek. Co se Vám jeví jako dostačující, mohou někteří vnímat jako svinčík.


·         Vzdělávejte se – je dobré se vzdělávat, co se týče odborných dovedností, ale také ohledně například time managementu, jak vycházet s klienty a podobně.

       Každá pracovní zkušenost je dobrá – možná po pár týdnech zjistíte, že toto není Váš šálek čaje a využijete možnosti odejít ve zkušební době. Přesto nelitujte, i špatná pracovní zkušenost a zvláště taková, představuje neocenitelnou profesní i lidskou zkušenost.