Korková zeď: víc než jen nástěnka

Posted on Posted inNezařazené

Co je to korek?

Je to materiál extrahovaný z kůry kmene dubu korkového. Je velmi elastický, vodoodpudivý a špatně hořlavý. Odolává teplotám od 120 do 220 stupňů Celsia. Strukturálně připomíná plast. V určitém období byl považován za neuvěřitelně prašný materiál, byl opomíjen nebo prostě ignorován. Tyto časy jsou naštěstí pryč a je zpátky – módnější a stylovější než kdy předtím.
žárovka na nástěnce

Jak silný pro jakou zeď?

V zásadě se prodává od tloušťky 0,8 milimetru. Materiál je k dispozici buď v rolích nebo ve formě desek. Chcete-li pokrýt celou stěnu, měl by být středně zrnitý. Pak nejsou jednotlivé pásy materiálu nebo malé spoje mezi deskami již vnímatelné.

 

Chcete-li mít na stěně nějaký prostor, kam budete připínat například fotky z dovolené, nebo děti obrázky, pak byste měli nainstalovat desku silnou osm až deset milimetrů. Protože většina špendlíku je dlouhá asi jedenáct milimetrů.

 

Hrubá zrnitá stěna z korku je ideální pro tepelnou a zvukovou izolaci. Takže jak chlad, tak hudba vašeho souseda vás neobtěžují. Mezi 5 až 15 milimetry by měl být materiál tlustý – čím silnější, tím lepší izolace.

korkové zátky

Korkové desky, po řezání na požadované rozměry, jsou čtvercové až kvádrové. Ale to tak nemusí zůstat. Materiál lze snadno vyřezat do libovolného tvaru bez velkého úsilí a speciálních nástrojů. Šablona, řemeslný nůž a pevná ruka stačí. Neexistují žádné limity vaší představivosti..

 

Instalujte korkovou stěnu: je to tak snadné

Důležité před instalací: když vám desky přivezou, nechte je 48 hodin v místnosti, kde budete později instalovat. Materiál se musí aklimatizovat, aby fungoval ideálně. Čím více budete korkovou stěnu namáhat, tím lépe byste ji měli upevnit. Kuchyňská deska v kuchyni musí být odolnější a robustnější než dekorativní zeď v obývacím pokoji. Pokud máte pochybnosti, spojte tyto metody:

 

Lepení: někteří výrobci dodávají samolepící korkové desky ve všech velikostech a také v barevném provedení. Dobré povrchy pro tyto snadno použitelné panely jsou omítka, plasty, sklo, beton, cihla – jinými slovy, všechno, co je suché, čisté a bez prachu, ale ne příliš hrubé. Je-li samolepka příliš drahá nebo její dodávka trvá příliš dlouho, první volbou pro upevnění je korkové lepidlo. Použijte ho podle pokynů k balení.

 

Hřebíky: Pokud nechcete lepit a instalujete plochu menší než jeden čtvereční metr, můžete použít hřebíky – pokud desku unesou. Použijte hřebíky se širokou hlavou, do každého rohu kladivem připevněte hřebík ke stěně. Další dva uprostřed.

 

Šrouby: Stěnu můžete také připevnit pomocí hmoždinek a vrtání. Odměřte deset centimetrů od každého rohu a umístěte šroub v každém bodě měření. Pak dva doprostřed korkové stěny. Pokud je korková stěna velká nebo těžká, upevněte ji každých 25 centimetrů.

Jak čistit?

Korkovou stěnu čistěte teplou vodou a dvěma kapkami jemného čisticího prostředku. Nechte dobře vyschnout. Každých pár měsíců můžete stěnu impregnovat tekutým včelím voskem.