Spoříme dětem

Posted on

Jestlipak ale někoho z přicházejících gratulantů napadne dát, tak říkajíc do kolébky, nějakou finanční hotovost, jako základ pro jeho budoucí život. Já vím, ono se to zdá strašně daleko, miminko je sotva několik dní na světě a člověk by měl už začít myslet na to, co s ním bude skoro za dvacet let, ale pravdou je, že čas uplyne rychle. Ani se nenadějeme a náš potomek maturuje a potřebuje peníze na vysokou školu. Teď už je pozdě začít šetřit. Rozhodně si myslím, že je lepší začít včas. Nejlépe, když dítě začneme plánovat, nebo pokud nebylo v plánu, během těhotenství.
Není to žádná hloupost, věřte mi.
děvčátko na stromě.jpg
Vím dobře, že peněz nikdy není tolik, aby si člověk odkládal kdovíco stranou, ale i po malých pravidelných vkladech se během patnácti-dvaceti let dá našetřit docela slušná částka.
Když jsem byla těhotná, tak jsme s mužem na procházce městem potkali pána, který si všiml mého rostoucího bříška a hned nás zastavil, dal nám vizitku, řekl, kde pracuje a vysvětlil nám, že bychom měli začít po narození dítěte pro něj šetřit. Už jsme sice měli založené konto, kam jsme pravidelně přispívali, ale odpověděli jsme, že si to rozmyslíme.
A skutečně jsme za ním později přišli.
holčička s propiskou.jpg
Bylo to obtížné, mateřská nízká, muž neměl žádné závratné výdělky, ale mohli jsme si říct, že jsme nic nepodcenili a že . Bylo nám jasné, že peníze se rozhodně budou jednou hodit na studia. Nebo jako příspěvek na bydlení. Přeci jenom budoucnost nikdo nezná, nemohli jsme tušit, co nám život přinese.
Děti si zaslouží, aby jim rodiče usnadnili vstup do dospělého života. Ano, někdo může namítnout, že on sám také nic neměl, tak proč by se měl omezovat, ať se potomek zasnaží a vydělává a k tomu si může vzít půjčku. Ne, takhle se zodpovědný rodič nechová.
chemické roztoky.jpg
Je hezké, když se mladý člověk dozví, že mu rodiče našetřili aspoň nějakou sumu, se kterou počítali na jeho budoucnost.
Může se přihlásit na vysokou školu, protože ví, že rodiče ho finančně podpoří. Oni mladí nejdou nevděční, nebudou si chtít jenom „válet šunky“, věřte mi, že vám pomůžou a najdou si nějakou brigádu, aby vše nebylo jen na vás.
Během prvních let jeho života mu můžete založit stavební spoření, které nemusíte nutně využít na nákup věcí, ale po skončení smlouvy je uložíte jinam.
Nebo rovnou vkládat peníze do nějakých podílových listů. Ty dávají šanci, že konečná částka bude vyšší, než kdyby se peníze posílaly na spořicí účet nebo stavební spoření.
Opravdu si myslím, že když jsme děti s láskou počali, těšili se na ně, vychovávali, jak nejlépe uměli, tak je od nás nanejvýš vhodné, abychom jim pomohli, i když už podle občanky jsou dospělí. Naše finanční investice do jejich vzdělání, se rozhodně vyplatí.