Kompaktní zářivky nové generace mají na trhu osvětlovací techniky stále své místo

Posted on Posted inZdraví

Výrobců kompaktních zářivek, známých jako tzv. „úsporky“ je celá řada, liší se však poměrně významně produkovanou kvalitou. Tak jako v jiných odvětvích výroby spotřebního zboží, i v osvětlovací technice platí nepsané pravidlo, že renomovaná značka se snaží udržet prestiž především spolehlivostí. V oblasti úsporných zářivek jsou na předních pozicích tržního systému již mnoho let usazeny společnosti Philips a Osram. Velmi oblíbenou řadou světel je zejména Osram Dulux s velmi vysokým světelným výkonem pro vnitřní i venkovní osvětlení a v široké škále teplot chromatičnosti.

malá zářivka

Obecně se tyto zářivky označují mezinárodní zkratkou CFL, což znamená Compact Fluorescent Lamp. Princip osvitu je založen na vytvoření výboje ze směsi rtuti a argonu, čímž vzniká UV záření, které dopadem na luminiscenční vrstvu kovových slitin (terbium, europium, yttrium, hliník, zinek) vytvoří světelný efekt (luminiscenci).

Integrovaný předřadník

Kompaktní zářivka sestává ze skleněné baňky vyplněné luminoforem a z elektronického předřadníku, odtud také název „kompaktní“, poněvadž je předřadník již součástí výrobku samotného. Původní elektromagnetické předřadníky jsou tedy nahrazeny elektronikou, což má významný vliv na základní vlastnosti zářivek. Na jejich životnost ovšem nemá dopad časté rozsvěcení, (což je poměrně rozšířený mýtus), zároveň neblikají, a jejich světelný tok při minimální spotřebě elektřiny je nesrovnatelně vyšší, než tomu bylo u modelů vyvíjených před dvaceti lety.

úsporná energie

Osram Endura

Výrobce Osram pamatuje i na průmyslové objekty, kde je každá výměna světel velmi náročný a obtížně realizovatelný proces. Pro výrobní haly, sklady, podzemní tunely a nepřetržité provozy byly navrženy speciální úsporky řady Endura s životností až 60 tisíc hodin. Jejich měrný výkon přesahuje 80 lumen/W a lze je montovat i do plochých stropních svítidel.