Sběratelství – krásný, ale náročný koníček

Posted on Posted inHobby

Shromažďování věcí je něco, co je v základní lidské povaze. Dnes mnozí tuto vášeň realizují ve formě sbírání. Příkladem mohou být známky, pohledy, kartičky fotbalistů či hokejistů, nebo i hračky z kinder vajíček. Máloco udělá člověku takovou radost, jako když získá nový cenný kousek do své sbírky. Má to však i své úskalí.

přidávání nové známky do sbírky

Tím prvním, na které člověk narazí, je otázka kde shánět předměty do sbírky. V případě například pohledů člověk nejprve obejde veškeré blízké trafiky, pošty či půdy příbuzných a přátel. Tím jsou snadno dostupné zdroje vyčerpány. A právě zde dochází k oddělení zanícených sběratelů od těch, kteří sbírání mají jen jako nenáročného koníčka.

 

Faktem také je, že v této úvodní fázi se málokdy podaří objevit opravdu cenné kousky. Doma se nám však zatím nahromadila spousta běžných druhů. Otázkou je, kam s nimi. V této fázi obvykle přichází krabice od bot. Ty se však brzy stávají nepřehledné a nastává nutnost nějak svou sbírku organizovat.

 

Faktem také je, že například právě krabice od bot příliš ochrany před vnějšími vlivy neposkytuje. Pokud už tedy člověk narazí na cennější kousek, je potřeba investovat do speciálních obalů. Ty zajistí dlouhodobou ochranu nejen před prachem, ale i před vlhkostí. Tyto obaly však často nebývají nejlevnější.

sbírka známek

Je pravdou, že v dnešní době je sběratelství mnohem jednodušší, než dříve. Díky internetu je možné se snadno spojit s jinými sběrateli, či snadno koupit jinak obtížně sehnatelný kousek třeba ze zahraničí. To sebou samozřejmě přináší i určité nevýhody. Tou hlavní je nutnost být opatrný.

 

Ano, na internetu je možné sehnat opravdu vzácné kousky do vaší sbírky. Ovšem na rozdíl od klasické burzy zde máte k dispozici v lepším případě pouze fotografie. Musíte tedy prodejci věřit, že věc, kterou prodává, není falešná.

 

Avšak hlavním úskalím tohoto koníčku je jeho stoupající finanční náročnost. Zatímco běžné kousky stojí například u pohledů či známek pouze pár korun, ceny těch vzácnějších, především starších a v dobrém stavu, šplhají až do tisíců. Každý proto musí uvážit, zda je schopen a ochoten investovat takovéto částky aby rozšířil svou sbírku.

 

Přes to přese všechno je sběratelství krásný koníček, který těm, kteří ho provozují, přináší mnoho radosti. A co více, sbírky je poté možno odkázat dětem, které mohou v tomto koníčku pokračovat. Pokud tedy máte chuť se do toho pustit, stačí si najít to, co vás zajímá, a pustit se do sbírání. Věřte, že to stojí za to!