Kdy je ten správný čas na hypotéku?

Posted on Posted inFinance

Hypotéka je závazek, který do značné míry ovlivní následující roky našeho života. I z tohoto důvodu u řady lidí převládají obavy, když se skutečně odhodlají a navštíví banku. Ceny nemovitostí však rostou doslova mrknutím oka a jen malá hrstka z nás má potřebné finance, aby nebylo zapotřebí přizvat na pomoc banku. Jenže už dávno neplatí, že hypoteční úvěr získá každý, kdo si o něj přijde zažádat. Kdy z pohledu banky přichází nejlepší čas na hypotéku?

čtení smlouvy

Hypoteční úvěr sjednaný do 45 let

Na takto velký závazek řada lidí není připravena nikdy, přeci jenom do značné míry ovlivní náš rodinný rozpočet a to mnohdy na desítky let. Banky však v tomto ohledu mají jasno a dokonce přicházejí s ideálním věkem, kdy je podle nich vhodné zažádat o úvěr v bance. Je tomu práh 30 let, kdy už má žadatel alespoň určitou finanční minulost a zároveň je na vrcholu svého produktivního života. Hypotéka sjednaná v mladém věku má navíc tu výhodu, že může být sjednaná na více let. Tudíž je možné čerpat i daleko vyšší hypoteční úvěr. V České republice je možné v současné době nastavit splácení hypotečního úvěru až na 30 let, díky tomu je možné splátky rozložit natolik, že ovlivní životní standard jen minimální měrou.

měsíční výdaje

S přibývajícím věkem však pomalu klesá šance na hypotéku. Pomyslnou hranici představuje 45 rok života. Doporučení České národní banky totiž říká, že veškeré závazky vůči bankovním institucím by měly být splaceny do 65 let dlužníka. Na splácení hypotéky se pak doporučuje alespoň 20 let.

Podmínky hypotečního úvěru

Podmínky pro schválení hypotečního úvěru stanovuje již výše zmíněná ČNB. Doplňkové ustanovení jsou pak v rukou samotných věřitelů. Můžete se setkat i s nabídkami od nebankovních společností. Jeden příklad za všechny představuje americká nebankovní hypotéka nebankovni-hypoteky-uvery.cz.