Šroubové spoje

Posted on Posted inVýrobky

Šroubové spoje jsou jedny z nejvyužívanějších, protože mají skvělé vlastnosti a mnoho výhod pro spoustu součástek. Výroba závitů je s dobrými nástroji hračka.

Šroubové spoje

Mnoho výhod

Pokud se podíváme na dnešní stroj a výrobky, tak na spoustě z nich jsou šroubové spoje, což není jen tak a má to svůj smysl. Stoj je totiž soubor mnoha součástek, které musí nějak držet, aby vše bez problémů fungovalo. Šroubových spojů je mnoho druhů, kdy se každý najde své využití. Rozdíly jsou v hlavě šroubu, závitů a rozměrů. Závit je hodně specifický, protože je důležité jeho stoupání a průměr, protože spoj musí odolávat určitým silám a podobně, což se všechno musí správně propočítat.

šrouby a matice

Pokud se správně určí parametry a počet potřebných šroubů, tak s ním nebude vůbec žádný problém. Velkou výhodou těchto spojů je, že se dají pohodlně rozebírat a zase utahovat, přičemž pro spojení dvou součástek mnohdy stačí vyvrtat otvor. Nesmíme zapomínat ani na vhodný utahovací moment, jenž musíme přizpůsobit působícím silám. Údajů je sice na počítání dost, ovšem správné provedení stojí za to, protože je levné a výdrž.

Strojní výroba

Řezat zavity se dají i v ruční podobě, ovšem u sérii a větších projektů je to neefektivní, protože práce by byla namáhavá a zdlouhavá. A proto se využívá strojů, kdy právě jedním ze základních je soustruh. Díky němu a správnému nástroji totiž není problém řezat přesně a spoustu kusů po sobě. Samozřejmě je zapotřebí i správné nastavení otáček a posuvu, aby vznikal závit s potřebným stoupáním a dalšími parametry.

detail soustruhu

Závitů je mnoho, ale jedním z nejvyužívanějším je závitník trubkový, který je samozřejmě normalizován. Hodně záleží na Vašem využití, a proto si můžete vybrat celou řadu nástrojů, kdy každý má opravdu přesné rozměry, které zajišťují skvělí výsledek práce. Většinou se jako materiál volí nástrojová či rychlořezná ocel, která je pro mnoho nástrojů ideální. Cena těchto nástrojů je dobrá, protože vydrží spoustu pracovních procesů, takže nebudete muset kupovat neustále nové, což se příjemně promítne na ceně.