Koupíte si družstevní byt?

Posted on Posted inFinance

Sháníte si nějaké bydlení? Pokud ho dosud nevlastníte, pak nejspíše ano. A troufám si tvrdit, že jestli si bydlení sháníte, pak to není ani tak radostná událost, spočívající v představování si toho, jak si budete krásně žít pod vlastní střechou, jako spíše utrpení, které v normálním člověku vyvolá pohled na ceny nemovitostí, jež se nabízejí k prodeji.

Když chce člověk bydlet ve svém, musí zkrátka počítat s tím, že ho to bude stát přímo nechutnou sumu peněz. A to takovou, jakou by si nejeden z našinců nikdy nedokázal našetřit v dost výhodném časovém horizontu.

peníze v peněžence

A tak mnozí z nás zajásají aspoň při uvědomění si toho, že není nezbytné si nejprve peníze našetřit a teprve poté si svůj nový domov koupit. Že je možné vzít si i hypotéku, tou vybraný objekt zaplatit a potom po dlouhou řadu let ony půjčené peníze splácet.

Jenže nemovitosti jsou tak drahé, že nejednou nedosáhneme vlastně ani na takovou hypotéku. Nemusíme mít takové příjmy, abychom s nimi dokázali přesvědčit banku o své schopnosti splácet, naše přání mohou zhatit i jiné nedostatky, jako třeba záznamy v registrech dlužníků. A pak se může člověk s koupí své nemovitosti rozloučit.

peníze v rukou

Ovšem když není možné koupit si dům nebo byt do soukromého vlastnictví, nemusí to být katastrofa. Kromě soukromých bytů se totiž nabízejí i byty družstevní. U těch je to sice v otázce vlastnictví poněkud komplikovanější, ale na druhou stranu jsou takové nemovitosti levnější. A proto si na ně může půjčit i ten, kdo by na klasickou hypotéku nedosáhl. Taková hypotéka na družstevní byt je totiž nižší, a tedy pro mnohé z nás znatelně dosažitelnější.

A tak si člověk nemusí koupit vlastní objekt, a přesto může žít dokonale. Ve družstevním bytě, který si může díky zmíněné nebankovní pomoci dovolit mnohý z nás. A když se nad tím zamyslíme, je i toto skvělá volba, jak sehnat střechu nad hlavou.