Co je to COT?

Posted on

Kdysi pradávno jsem četl v knize Karla Maye větu, jejíž smysl jsem tehdy nechápal a nikdo v rodině mi to neuměl vysvětlit. Nyní již vím proč. Ta věta zazněla s úst jednoho trappera, který mluvil o své minulosti, a řekl, že spekuloval na burze a prohrál. Nechápal, co je to za hru, ta burza, a ani jak se hraje. Za komunistů to u nás byl skoro neznámý pojem, který se vyskytoval jen v kapitalistické cizině. Tak dbali komunisté o blaho lidu, že k nim tu burzu nepustili.

Burzovní graf

Dnes již víme, co to je a co to přibližně obnáší. Víme, že burza je jen jiný obchod, kde lze nakupovat a prodávat. A obchodník, který nestojí o dlouhodobá práva vlastníka, ale chce rychle zbohatnout, ten se nazývá spekulant.

A ten i klasický obchodník musí vědět co je to zkratka COT.

Tato zkratka je ze slov Commitments Of Traders a znamená nejvyšší úroveň obchodování. A s čím? S jakoukoli komoditou.

Za komoditu je v podstatě považováno vše, co má stejnou kvalitu a dá se nahradit stejným zbožím. Například kukuřice, káva, bavlna, měď, samozřejmě zlato a drahé kovy a tak dále a tak dále.

COT pak tvoří poměrně velkou část analýzy trhu. Jeho části zde nemá smysl vypisovat, to chce studium do hloubky, ale přece jen, abyste si udělali představu…

Poptávka

Fundamenty

Large traders

Hedgers

Nu, a to jej část. A jednou z nich je také v seznamu neuvedený COT report.

Burzovní zprávy

Ten vlastně mimo jiné sleduje velké hráče na trhu, rozuměj, obchodníky, a díky pečlivému sledování dokáže snížit možnost špatných investicí, a naopak zvyšuje možnost těch dobrých. Tedy těch, na kterých se dá vydělat a ze kterých kyne zisk. Proto se vlastně na burze obchoduje. Aby byl nějaký zisk. A proto jsou také nutné znalosti a vědomosti. Jen náhodou se asi na burze vydělat nedá, i když i to je možné. COT je však proto, aby náhodu eliminoval a vydělal s tou největší pravděpodobností.