Biatlon

Posted on Posted inSport

Nejedná se žádný jednoduchý sport, který nevyžaduje vytrvalost. Naopak v tomto je jí potřeba opravdu hodně a také úsilí. Sledovali jste již nějaký závod? Pokud ano, tak jistě víte, jak je to náročné a obtížné. Všimněte si, kolik toho musí uběhnout na lyžích, vůbec žádná legrace. Sportovec se tady musí naučit, jak správně používat svoji energii, aby se nevyčerpal zcela. I zde existuje taktika, jak se vést za dalším závodníkem, což může danému sportovci ušetřit hodně sil. Netáhne čelo závodu, ale může si vydechnout.
Biatlonista - Salt lake 2002
Dalším velice důležitou a náročnou součástí závodu je střelnice. Ano zde se často rozhoduje velká část závodu. Kdo je dobrý a neudělá žádné chyby hodně získá, kdo ne, buď musí na trestné kolo nebo získá trestné minuty (záleží, co je to za druh závodu). Střelba je v leže a potom i ve stoje. Je zde potřeba být opravdu velmi koncentrovaný a dokázat také zklidnit pořádně dech, na výstřel dokázat také zadržet. Správně zamířit a pak vystřelit tak, aby závodník trefil terč. Opravdu velice náročná věc. Pokud se položka povede, je to velká psychická vzpruha, ale pokud ne, závodníka to může velice srazit na kolena.
 
Samotný běh také není jednoduchý, člověk si musí dobře rozložit síly, které potřebuje. Čím více kol biatlonista absolvuje, tím je to namáhavější. Není to samozřejmě jen o rozvržení, ale také o udržení stability na lyžích při sjezdu. Může se to zdát jako banalita, ale věřte, že není. Někdy může být trať dost zledovatělá a není to legrace. Nehledě na to, že závod se jede prakticky za každého počasí.
Pohled z tribuny na střelnici a fanoušci na tribuně
Velice obdivuji a smekám před našimi biatlonisty. Mám možnost jednoho z nich znát osobně, mám tedy informace z první ruky a vím, jak musí trénovat vlastně pořád, aby byl na sezonu připraven a není to vůbec jednoduchý. Nehledě na to, že když se dostaví nějaká nemoc, která ho vyřadí na nějakou dobu z příprav, tak je to ještě horší. Je zajímavé poslouchat různé zážitky a vždy mu říkám, že ho obdivuji. Je pravda, že kdybych byl mladší, asi bych se biatlonistou chtěl také stát. Tento sport se mi velice líbí. Moc se těším, až se dostanu opět přímo na závody a zažiji tu úžasnou atmosféru.