Aktivní dovolená na Srí Lance

Posted on

Srí Lanka skýtá mnoho možností k užitečnému využití skvělé dovolené. Na rozlohou jen o něco menší než naše republika, toho poskytuje opravdu hodně. Dala by se nazvat takovou malou Indií, lidé jsou si velmi podobní, podobnosti se vyskytují i jinde – kuchyně, pralesy, pláže, fauna a flóra.
Dnešní doba je jak dělaná na kvalitní a levnější cestování, než tomu bylo doposud.
dambulla hora.jpg
Na 10 dní seženete zájezd do této krásné destinace i pod 30 000 Kč.
Můžete celý týden trávit na pláži a na hotelu nebo tento pobyt aktivně a poznat taje Srí Lanky. V historii se na ostrově Cejlon, na kterém se celá nachází, a podle kterého nesla jméno státu, , nacházelo několik království, které za stovky let postavili nezaměnitelné stavby a památky v kopcích i lesích. Kolonizace evropských velmocí probíhala již od 15. století, poslední království zaniklo ale „až“ před 200 lety, v roce 1818, kdy se ostrova naplno zmocnila Velká Británie a kolonie zanikla v roce 1948, kdy Spojené království ztratilo také Indii.
ženy na plantáži čaje.jpg
Mezi nejoblíbenější cíl tamních obyvatel patří Šrí Pada, známá také pod názvem Adamova hora. Věřící věří, že chodidlo, které je tam otištěno, patří významnému představiteli jejich náboženství – Adama, Buddhy nebo Šivovi. Většina obyvatel navštíví toto důležité místo každým rokem a vyhledávají ho také turisté. Šrí Pada se nachází ve vnitrozemí na cestě z největšího města, Kolomba, na východ země. Podobných míst, hor, chrámů a soch Buddhy je na celé ostrově nespočet a vše vypadá velmi zachovale a pozoruhodně.
Na začátku článku jsem zmínil bohatou flóru a faunu, která je podobná té indické. V této souvislosti stojí za zmínku další turistické cíle, kterými Srí Lanka disponuje. Sigiriya, bohaté archeologické naleziště ukryté v samém středu země, skýtá zbytky palácového komplexu z 5. století, který obsahoval mimo jiné také nástěnné malby a pozůstatky zahrad, není tedy divu, že už přes 30 let je součástí Světového dědictví UNESCO.
V dnešní době si země svoji přírodu chrání, o tom svědčí vzrůstající počet národních parků. Levharta, slona a další známé savce uvidíte v Národním parku Yala na samém jihovýchodním kousku země. Právě projížďka na slonovi představuje nezapomenutelný zážitek. Místní vám za rozumnou cenu připraví nádhernou cestu pralesem, cestami a třeba i přebrodění přes říčku, kde se slon ochladí.
Srí Lanka je tak bohatá země, že při každém výletu objevíte skvělou zastávku, ať už to bude čajová plantáž nebo obrovský chrám.