Ach ta amenorea!

Posted on


I když je menstruace obdobím, ze kterého nejsme každý měsíc zrovna dvakrát nadšené, protože pro nás znamená celkové nepohodlí, pocity nafouknutí, nechutenství jak nad sebou, tak i nad okolím, malé množství energie a s tím související únavu, nezvladatelné chutě na sladké nebo tučné věci ale také u někoho křeče, bolesti oblasti břicha a hlavy anebo úplné vyřazení z běžného provozu, jsme zaskočené a vystresované, když se tento přírodní a neustále se opakující cyklus nedostaví. Vlivem neustálých hormonálních výkyvů v ženském těle se samozřejmě nejedná o nic až tak závažného, pokud ovšem je tento problém delšího charakteru, měly bychom zbystřit. Může to mít totiž hned několik důvodů.

Tím prvním, který nás napadne je samozřejmě těhotenství, které můžete hned vyřadit, pokud nemáte nebo jste ještě neměla partnera. Jednat se tak může o amenoreu. Co se pod takto složitým názvem skrývá?

bolest břicha

Jednoduše se jedná o vynechání menstruace v období zralosti. Setkáváme se zde hned z několika druhy a dělením tohoto jevu. Základním rozlišením je primární amenorea, která se vyskytuje u dívek, u kterých se ještě nevyskytla první menstruace, i když už dosáhly věku, kdy by se s menstruací potýkat měly, a amenorea sekundární, jež postihuje ženy s již ustáleným menstruačním cyklem. Jak tedy k této ztrátě dochází?

Zcela normální je u žen v období menopauzy nebo těhotenství. Nejvíce se s ní ale setkáváme u žen a dívek s nízkou tělesnou hmotností anebo sportovkyň, které mají pro tělo až příliš náročné tréningy. Setkat se s ní mohou u ženy po vysazení antikoncepce, než se dají všechny hormony do rovnováhy. Kromě nepřítomnosti menstruace můžeme také zaznamenat nedostatek energie, častou únavu, padání vlasů, bolesti hlavy anebo problémy a zhoršení kvality pleti. Všechny tyto následky způsobuje nedostatečné množství hormonu estrogenu, který tělo při nedostatku energie přestane produkovat v dostatečné míře. Je tomu z důvodu, že se náš organismus nastaví do úsporného režimu, což znamená, že zkrátka začne energii, jež je nedostatek, střádat a využívat na zajištění těch nejdůležitějších životních funkcí a ty „nadbytečné” zkrátka hodí, jak se říká, přes palubu.

sportovec - žena

Pokud se vás tento problém týká, je samozřejmě nejlepší navštívit svého gynekologa, který zjistí, zda je vše v pořádku a nasadí vám potřebnou léčbu. Pokud si chcete pomoci sami, zkuste zvážit, zda vaše tělo příliš nepřetěžujete ať už nadměrnou tělesnou aktivitou tak stresovými situacemi, a zda je váš energický příjem dostatečný, popřípadě jej neváhejte zvýšit, i když to znamená nějaké to kilo navíc. Nejlepší bylinkou, která napomáhá uvádět ženské hormony do normálního stavu je maca. Maca peruánská a její účinkyjsou známy již několik stovek let a naleznete ji také pod označením ženská bylina. Dopřát si ji můžete v podobě tabletek, kousků anebo třeba přírodního prášku, který lze přidávat do jídla anebo rozmíchat ve vodě.